ulasim as
Türkçe English
24,3°C
SIKÇA SORULANLAR

Makinistler neden bizi beklemeden hareket ediyor?

Sayın Yolcularımız, yoğunluğuna göre tüm istasyonlar için bekleme süreleri belirlenmiştir ve istisnai durumlarda bu sürelerde esneklik görülebilmektedir. Fakat belirlenen süreler fazla aşıldığında seferlerde gecikme olmakta ve işletmeyi olumsuz etkilemektedir. Bu konu da siz sayın yolcularımızdan beklentimiz; kapı kapanma sesini duyduktan sonra güvenliğiniz için araca binmekte ısrar etmemeniz ve inmek istediğiniz istasyondan önce kapılara yaklaşmanızdır.

Raylı sisteme hayvan alınabilir mi?

Aşağıda belirtilenlerin haricinde istasyon ve araçlara hiçbir hayvan sokulmaz. Bunlar;

  • Görme özürlülere refakat eden kılavuz köpekler,
  • Tasması olmak ve kucakta taşınmak şartıyla süs köpekleri,
  • Küçük kafes hayvanları (Serbest kaldığında yolculara zarar verebilecek yırtıcı, zehirli v.s. hayvanlar hariç.)

Raylı sisteme bisiklet ile binilebilir mi?

Büyük boy bisiklet ile seyahat etmek isteyen yolcularımız yoğun saatlerdışında (07:00-10:00 ve 16:00-20:00 saatleri dışında) seyahat edebilir ve bisiklet bedeli olarak 1 geçiş bedeli ödemeleri gerekmektedir. 

Raylı sistemin daha hızlı gitmesi mümkün mü?

Sayın yolcularımız,araçlarımız bir uçtan bir uca (Organize – İldem) 70 dakika, Cumhuriyet MeydanıÜniversite Lojmanlar arası 18 dk sürmekte olup bu sürenin içinde istasyonda beklemesüreleri de dâhildir. Emniyet açısından daha hızlı giderek daha seyahat süresini azaltmak mümkün değildir.

Trenler çok kalabalık oluyor seferler artırılamaz mı?

Sayın yolcularımız, trenlerimizin sefer aralığı saatlik olarak yapılan yolcu sayımlarının sonucunda  yoğun (peak) saatler belirlenmekte ve bu verilere bağlı olarak planlanmaktadır. Anlık olarak oluşan yoğunluklar da ise ek seferler düzenlenerek yoğun giderilmektedir.

Aktarma süresi ne kadar ve hangi durumlar için geçerli?

Sayın yolcularımız;

  • Otobüse binen bir kişi Raylı Sisteme bir saat içerisinde aktarma yapabilir. Şayet kişi tekrar otobüsü kullanması halinde ücret düşecektir.
  • Raylı Sisteme binen bir kişi Otobüse bir saat içerisinde aktarma yapabilir. Şayet kişi tekrar Raylı Sistemi kullanması halinde ücret düşecektir.
  • Otobüsten otobüse aktarma yoktur.
  • Raylı sistem istasyonları arasında aktarma yoktur.
  • Bir biletle bir kişi aktarma yapabilir.

Raylı sisteme neden ihtiyaç duyuldu bu sistemin olumlu taraflarını izah edebilirimsiniz?

Gelişen ve değişen dünyada Kayserimiz geride kalamazdı. Eski tip sistemlerle insanlarımız hizmet verme yerine yeni teknolojilerle  donatılmış bir raylı sistemler artık ulaşım probleminin bir kenara bırakılarak yeni projeleri yönelme ihtiyacından bu doğmuştur. Bu sayede bizden sonra gelecekler bu sistemin üstüne yeni tuğlalar ekleyerek ileriye daha güvenle bakacaklardır. Raylı sistemin en olumlu yanı bir kültürel değişim sağlamasıdır. İnsanların bu sayede kurallara daha fazla önem vermesi ve birbirlerine daha saygılı olmasının önü açılmaktadır. Raylı sistem hızlı, konforlu, güvenli ve ekonomik bir yapıyı beraberinde getirmektedir.

Raylı sistem güzergahı doğrumu? Mesela çevre yoldan gidemez miydi?

Raylı sistem güzergahlarında hedef daha fazla insana ulaşarak raylı sistemin sahip olduğu hızlı, konforlu hizmetten herkese yararlandırmaktır. Bu doğrultuda hem kayserimizi iyi tanıyan hem de raylı sistem uzmanları ile yapılan uzun istişareler sonucu bu hattın çok daha verimli olacağı kanaatine varılmış ve her zaman yapılan yolcu sayımları ile tespitimizin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkmaktadır.

Neden Metro değil de Hafif Raylı Sistem yapıldı?

Raylı sistemler projelendirilirken çok uzun fizibilite çalışmaları yapılmakta, mevcut çevre koşulları ve yolcu hareketleri takip edilerek ileriki yıllardaki yolcu hareketleri tahmin edilmekte ve bunun sonucu olarak ta saatlik yolcu dilimine göre raylı sistemlerin tipine karar verilmektedir. Günülük yaklaşık 220-250 bin arasın yolcu taşınan Kayseri?de  gelecek yıllara ait tahminlerde yolcu yoğunluğunun maksimum saatte 20.000 olabileceği öngörülerek hafif raylı sistem yapılmasına karar verilmiştir.  Bu şekilde hem rantable bir hat inşa edilmiş hem de yer altı metrosu yapılarak şu an ki maliyetlerden  10 kat daha fazla paranın gereksiz yere  toprağın altına gömülmesinin önüne geçilmiştir.

KAYSERİ Ulaşım A.Ş., Kayseri Büyükşehir Belediyesi kuruluşudur. © Copyright 2014

Toplam Ziyaretçi: 702402